Hore

Dizajn interiérov

Nájsť tú správnu kombináciu materiálov, doplnkov a dekorácií do bytu nie je jednoduché. Na výslní sú najrôznejšie imitácie dreva, farebné motívy dlaždíc v kúpeľni či rozmerné sedačky, kde si chceme po náročnom dni oddýchnuť. Niekomu z vás sa páči vintage štýl, inému zase chladný industriál alebo čoraz populárnejšie retro.

Do interiérového dizajnu patrí mnoho zaujímavých štýlov a princípov, ktorými sa dá inšpirovať. No najdôležitejšie je, aby ste si našli svoj vlastný dizajn bývania. Bola by škoda zapratať váš byt doplnkami, ktoré sú štýlové, ale vám sa vlastne až tak nepáčia. Netreba sa báť experimentovať a kombinovať. Dokonca aj staré kreslo či komoda po babičke môžu nádherne vyniknúť na pozadí betónovej steny.

Načerpajte inšpiráciu z najčastejších štýlov interiérového dizajnu, ako aj farieb a dekorácií, ktoré sú v tomto roku hitom.

Aké sú trendy roka 2017?

Obľúbenými materiálmi interiéru sa stávajú drevo, hlina, ľan či bavlna. Nadčasovou klasikou ostáva drevený nábytok, ktorý možno zladiť s peknými prútenými dekoráciami. Moderný štýl bytového dizajnu charakterizujú neutrálne zemité farby, ako hnedá, biela či krémová.

O slovo sa hlásia kombinácie prvkov ako korok a terakota. Terakotové črepníky s kvetinami zútulnia konferečný stôl v obývačke alebo voľný kút v predsieni. Korkom obložená stena v pracovni je nezvyčajným akcentom miestnosti. No okrem nevšedného dizajnu vás dobre odizoluje od hluku zvonka.

Ak sa neviete rozhodnúť medzi moderným nábytkom a retro štýlom, potešíme vás. Nič nepokazíte tým, keď oba protichodné princípy spojíte. Jednoduché retro prvky, ako farebná sedačka či gramafónová platňa, krásne oživia moderne zariadený interiér.

Z farieb dominujú prírodné odtiene, hlavne tmavozelená, ktorá vyniká v kontraste s metalickými farbami.

Provensálsky štýl navodzuje vidiecku romantiku

Jedným z populárnych dizajnov súčasnosti je práve provensálsky štýl, ktorý pochádza z vidieckeho prostredia južného Francúzska. Je typický množstvom nábytku a doplnkov z prírodných materiálov.

Podlaha v provensálskom štýle je vyrobená buď z dreva, alebo prírodného kameňa.
Na stoloch môžeme vidieť tkané obrusy a kvetiny, ktoré vytvárajú útulný dojem. Hlavným akcentom obývačky je krb. Častým motívom obliečok či textílií sú kvety v romantických farbách.

Ak vás tento štýl očaril, nezabudnite na niekoľko doplnkov, ktoré vám ho pomôžu dotvoriť. Patrí medzi ne kovový luster s patinou, drevené hodiny s rímskymi číslicami a prútené koše, do ktorých uložíte svoje noviny alebo kuchynské koreniny. A, samozrejme, nechajte celý svoj byt prevoňať omamnou levanduľou.

Vo vintage štýle nájdeme kúsok z histórie

Milovníkov histórie možno zaujme obývačka, spálňa, či dokonca kúpeľňa obohatená o vintage doplnky. Interiér v tomto štýle dýcha starožitnosťami z 50. a 60. rokov minulého storočia.

Pri vintage štýle sa stretáme s nábytkom, ktorý si píše svoju vlastnú históriu. Preto sa nemožno čudovať, že na ňom badáme niekoľko prasklín či náznaky hrdze. Nedokonalý a opotrebovaný vzhľad nám pripomína dobu našich babičiek. Nostalgický dojem vytvoríte práve skriňou či komodou po starej mame, truhlicou v rohu izby alebo čiernobielymi fotkami v ošúchaných rámoch nad sedacou súpravou.

Dominantným je práve drevený materiál, ale stretnúť sa môžeme aj s množstvom kovových dekorácií, ako sú kovové vešiaky, stojany, košíky a pod. Na rozdiel od retro štýlu, ktorý je typický veselými farbami, sa vintage vyznačuje jemnými pastelovými farbami (bielou, maslovou,…). Ak narazíte na preplnený interiér s vintage doplnkami, tak vedzte, že je to preň typické.

Škandinávsky štýl nás zbaví zbytočností

Opakom preplneného priestoru vo vintage domácnosti je minimalistický škandinávsky štýl. Predstavte si drevenú podlahu bez kobercov, neutrálnu farbu nábytku i doplnkov, zaoblené tvary stolov a stoličiek.

Základom severského bytu je, samozrejme, krb, pri ktorom sa môžno zahriať v tuhej zime. Mal by byť umiestnený v rohu izby.

Čo sa týka dekorácií, je ich omnoho menej ako hocikde inde. Logicky, ak chceme zachovať jednoduchosť, je to priam nevyhnutné. No nemusíte zúfať, že by ste sa žiadnych dekorácií nedočkali. Škandinávsky štýl preferuje obrazy s nápismi, vankúše s károvanými vzormi, deky a kožušiny na prikrytie. Aj keď dbá na podlahu bez kobercov, nevyhýba sa napríklad behúňom z kože. Asi ste sa dovtípili, že hlavnými materiálmi tohto štýlu sú drevo, kožušina, koža a vlna.

Ak by ste chceli docieliť moderný škandinávsky štýl, nebojte sa pridať k zemitým farbám žltý solitér, napríklad v podobe barových stoličiek.

Existuje ešte mnoho štýlov, ktoré vedia vyčariť príjemné kombinácie. No podstatné je, aby ste sami prišli na ten váš vlastný. Ak budete chcieť skombinovať vidiecku dekoráciu s moderným nábytkom, určite vás v tom podporíme. :) Nepracujeme tak, že vám nadiktujeme, ako by mal váš nový domov vyzerať. Zistíme, čo máte radi a podľa toho spolu vymyslíme ten najvhodnejší návrh interiéru. Je to hlavne o vás a vašich preferenciách.

Naše referencie

Zaujali sme?
Stretnime sa.

nepovinné

Ing. Jacqueline Brandisová

+421 905 682 489
info@homebrand.sk