4 štandardy bytov na prenájom – Ktorý ponúkať?

Prázdny byt, low cost, stredný, alebo radšej vysoký štandard? Ktorý prenájom sa oplatí viac, a prečo? Kto je vašou cieľovou skupinou, koľko si za prenájom pýtať, a aké zariadenie je typické pre daný štandard sa dočítate v tomto článku. Rovnako vám predstavíme výhody a nevýhody jednotlivých štandardov prenájmu. Poďme na to.
4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand
Byt na prenájom zariadený vo vysokom štandarde – projekt Fialová.

1. Prázdny byt na prenájom

a) Vybavenie bytu – Čo sa v prázdnom byte na prenájom nachádza?

V prázdnom byte na prenájom chýba akýkoľvek nábytok a doplnky. Márne by ste hľadali skrine, pracovné stoly, kuchynské sedenie, či dokonca posteľ. To, že je byt prázdny, neznamená, že má len surové múry bez omietky či nedokončenú podlahovú krytinu. Všetky povrchy musia byť dokončené a interiér pripravený na bežné užívanie nájomníkmi.

V prázdnom byte na prenájom nájdete základné vybavenie. To zahŕňa kúpeľňu, v ktorej je nainštalovaná sprcha a namontovaná skrinka s umývadlom, na toalete WC, a v kuchyni kuchynská linka, varná doska, ojedinele aj iné spotrebiče. Mimo základného vybavenia však „prázdny byt na prenájom“ už nič iné neponúka.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

b) Cieľová skupina – Kto má o prázdne byty záujem?

Zaujíma vás, kto by chcel bývať v prázdnom byte bez postele? O tento typ ponuky majú záujem 3 rôzne skupiny nájomníkov:

  1. Tí, ktorí sa sťahujú z bytu / domu aj s nábytkom. Prechodné bývanie v prázdnom prenajatom byte je pre ľudí sťahujúci sa s množstvom svojich vecí ideálne riešenie. Po prázdnom byte teda siahnu tí, ktorí si kúpili novú nehnuteľnosť, a musia ešte nejakú domu čakať na jej dokončenie.
  2. Ľudia, ktorí hľadajú dlho-dobejší nájom, a už vlastnia zariadenie, ktoré si do bytu nasťahujú. Nepôjde, teda, o študentov ani o mladých ľudí rozhodnutých osamostatniť sa. Pre nich by minimálne vybavený byt nebol vôbec zaujímavý.
  3. Prázdne izby na prenájom môžu lákať aj tých, ktorí si chcú interiér zariadiť sami. Kompletne zariadiť interiér je časovo a finančne pomerne nákladné. U tejto skupiny preto možno predpokladať, že sa v byte na prenájom „zabýva“ na dlhší čas.

c) Financie – Oplatí sa prenajímať prázdny byt?

Do prázdneho bytu na prenájom nemusíte veľa investovať. Obídu vás zvyčajné náklady na nákup nábytku, spotrebičov, bytových doplnkov, a veľakrát aj samotná rekonštrukcia. Aj keď je táto predstava možno lákavá, bude taký lákavý aj zisk z prenájmu prázdneho bytu?

Najväčšou nevýhodou prázdnych bytov na prenájom je, že nie sú zrovna moc populárne. Na slovenskom trhu tvoria asi len 5% z celkovej ponuky bytov na prenájom. A, tu už asi tušíte, čo to znamená. Zvyšných 95% je zariadených aspoň základným nábytkom, ako postele, gauč či šatníkové skrine. Nie je náhoda, že majú aspoň toto základné vybavenie.

Ostrieľaní prenajímatelia vedia, že prenajať prázdny byt sa moc neoplatí. Aj keď je „konkurencia“ oveľa menšia (5%), ako pri iných štandardoch (ktoré spomíname nižšie), je tu aj oveľa menšia cieľová skupina. Ponúknutím prázdneho bytu na prenájom by svoju potenciálnu klientelu zúžili len na zopár jednotlivcov.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Prenajímateľ musí rátať s tým, že cena za prázdnu nehnuteľnosť je tak o zhruba 30% nižšia, než cena za tzv. BEŽNÝ PRENÁJOM zariadený v štandarde Low-cost (pozri 2. Low-cost byt na prenájom; sekcia Financie).

d) Výhody a nevýhody – Prenájom prázdneho bytu

Aké sú plusy a mínusy prenájmu prázdneho bytu pre prenajímateľa? Čo, nakoniec, preváži?

Výhody:

  • určitá istota dlhodobého prenájmu – nájomníci si zariadia interiér sami a vybudujú si svoj dočasný domov
  • málo starostí so zariadením nehnuteľnosti – potrebujete zaobstarať iba základné zariadenie, ktoré tvorí súčasť bytu (vyhnete sa veľkým nákupom)
  • menšie počiatočné investície do bytu na prenájom
  • odpadá obava z poškodenia nábytku – nájomca si do bytu prinesie vlastné zariadenie a nábytok

Nevýhody:

  • nižší zisk z prenájmu
  • veľmi úzka klientela – riziko, že sa majiteľovi dlhšiu dobu nepodarí nájsť špecifického nájomníka, ktorý hľadá prázdny byt na prenájom; nehnuteľnosť môže ostať dlhšiu dobu prázdna, pričom počas tohto obdobia neplynie prenajímateľovi žiaden príjem z prenájmu; nutné náklady na chod nehnuteľnosti, ktoré musí prenajímateľ uhradiť, pokračujú (kúrenie, správca, a pod.)
  • potenciálna možnosť vzniku škôd na samotnej nehnuteľnosti – (pri sťahovaní a premiestňovaní nábytku, montážach…) a ich následné nutné opravy (škody spôsobené nájomcom sa hradia z depozitu)
  • vylúčenie početnejších cieľových skupín, ktoré majú záujem o krátkodobý prenájom bytu alebo domu – poskytovaním prenájmu bez zariadenia si prenajímateľ rapídne zúži okruh možných klientov

 

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Zhrnutie – tabuľka

Prázdny byt na prenájom
Vybavenie bytu neoddeliteľné súčasti bytu – kúpeľňa so sprchou a umývadlom, WC, kuchynská linka (výnimočne aj varná doska či iné spotrebiče); bez nábytku a doplnkov
Cieľová skupina klienti sťahujúci sa s vlastným nábytkom (stredná veková skupina); klienti s vlastnou predstavou o zariadení, hľadajúci dlhodobý nájom (mladšia generácia)
Priemerná výška nájmu o 30% MENEJ (-30%), ako je bežný priemer (Cena nájmu sa na trhu odvíja od tzv. BEŽNÉHO PRIEMERU. Ide o štatistickú väčšinu bežných slovenských prenájmov, ktoré sú vybavené Low-Cost zariadením.)
Typ nehnuteľnosti ideálny na prenájom bez zariadenia domy aj byty – viacizbové
Výhody prenájmu nezariadeného bytu určitá istota dlhodobého prenájmu; len málo starostí so zariadením nehnuteľnosti (základné vybavenie); menšie počiatočné investície do bytu; odpadajú obavy z poškodenia nábytku
Nevýhody prenájmu nezariadeného bytu nižší zisk z prenájmu; veľmi úzka klientela; potenciálna možnosť vzniku škôd na nehnuteľnosti (pri sťahovaní a premiestňovaní nábytku, montážach…); vylúčenie početnejších cieľových skupín, ktoré majú záujem o krátkodobý prenájom

2. Low cost byt na prenájom

a) Vybavenie bytu – Čo sa v low cost byte na prenájom nachádza?

Low cost bývanie v preklade znamená nízko-rozpočtové bývanie.

Tieto prenájmy ponúkajú len nevyhnutné zariadenie. Nájdete tu posteľ, skriňu, stôl, nočnú lampu, prípadne koberce či poličky. Pocit domova a komfortu však nehľadajte. Low cost byty na prenájom slúžia skôr na nevyhnutné úkony – ako spánok a hygiena.

V duchu „low cost“ sa nesie celý štandard bytu. Okrem chudobnejšieho zariadenia, zúženého na nevyhnutné minimum, pochádza nábytok väčšinou z druhej ruky (v lepšom prípade z výpredaja). Takýto typ ubytovania pôsobí nemoderne, a láka len, a len, nízkou cenou.

Náš tip: Pozor, aby ste pri poskytovaní low cost prenájmu neskĺzli ešte nižšie. Nižší štandard a nižšia cena prenájmu by, rozhodne, nemali znamenať ignorovanie základných potrieb. Priestor by mal byť vždy čistý, hygienicky nezávadný a zariadenie funkčné.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

b) Cieľová skupina – Kto má o low cost prenájom záujem?

Kto je vašou cieľovou skupinou, ak ponúkate low cost byt na prenájom?

  1. O low cost byty majú záujem najmä študenti. Väčšina študentov nemá pravidelný príjem, preto siahnu po lacnej alternatíve ubytovania – low cost. Za štúdiom dochádzajú zvyčajne len na pár dní, počas ktorých potrebujú niekde „zložiť kufre“. Nižší štandard vedia na krátky čas prekusnúť.
  2. Low cost ubytovanie využívajú aj dochádzajúci manuálni pracovníci. Rovnako, ako študenti, dochádzajú za prácou väčšinou len na pár dní, niekedy týždňov. Pracovné príležitosti sa zvyknú objavovať práve v mestách, kde je ubytovanie vo všeobecnosti drahšie. Low cost im zabezpečí potrebné dočasné bývanie za menej peňazí.
  3. Treťou skupinou sú mladí turisti zo Slovenska i zahraničia. Ide, skôr, o nadšencov hôr alebo rušného, nočného mestského života, ktorí nehľadajú žiaden luxus. Nízki štandard bytu im nevadí, pretože tam chodia len prespať. Početnosť tejto skupiny je však zanedbateľná.
  4. Iné, nízko príjmové, skupiny.

c) Financie – Oplatí sa prenajímať low cost byt?

Nízky štandard bytu na prenájom logicky znamená aj nízku cenu, ktorú si za prenájom môžete pýtať.

Konkurencia je, v prípade nízko-rozpočtovo zariadených bytov na prenájom, veľká. V niektorých lokalitách je slovenský trh low cost bytmi, doslova, preplnený. Ponuka lacných ubytovaní prerastá dopyt, a low cost byty ostávajú prázdne niekedy aj celé mesiace. Výpadok zisku môže pre prenajímateľa znamenať aj nechcené ukončenie tohto druhu „podnikania“.

Nevýhodou je aj samotný nezáujem o dlhodobý nájom. Nakoľko pokrýva len základné potreby na bývanie, záujemca sa nezdrží dlhšie, ako je nevyhnutné.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Výhodou pre vás sa môže, naopak, stať pomerne široká cieľová skupina. Tisícky študentov sa každoročne presúvajú za vzdelaním do iných miest, a hľadajú cenovo dostupné ubytovanie. V prípade low cost ubytovania vám hrá do karát aj výhodná poloha, občianske vybavenie, dobrá dostupnosť a blízkosť spojov mestskej hromadnej dopravy. Ponuka lacných izieb v okolí vysokej školy, fabriky či závodu by sa mohla uchytiť.

V prípade pravidelnej či stabilnej obsadenosti však nemôžete očakávať významný zisk. Keďže väčšina slovenských prenájmov je vybavených len Low-cost zariadeným, cena za tieto byty (pri danej lokalite, občianskej vybavenosti, počte izieb, cieľovej skupine,…) predstavuje tzv. BEŽNÝ PRIEMER. Od neho sa potom odvíjajú aj ceny ďalších štandardov, ktoré tu popisujeme.

d) Výhody a nevýhody – Prenájom low cost bytu

Prenájom low cost bytu so sebou prináša nasledovné plusy a mínusy, ktoré by mal prenajímateľ dobre zvážiť.

Výhody:

  • pomerne široká cieľová skupina
  • menej starostí so zariadením nehnuteľnosti
  • nižšie počiatočné investície do bytu na prenájom
  • menšie obavy majiteľa o zariadenie – byt je vybavený skôr nábytkom z druhej ruky alebo pôvodným starým nábytkom

Nevýhody:

  • malý zisk z prenájmu
  • väčšinou len krátkodobý prenájom
  • možné výpadky obsadenosti bytu
  • častejšie hľadanie nájomcov a vybavovanie potrebných zmluvných dokumentov
  • riziko meškania s úhradami nájmu
  • väčšie riziko škôd na zariadení – nájomníci si pri staršom vybavení bytu nedávajú veľký pozor
  • častejšie opravy zariadenia – starý nábytok, dosluhujúce spotrebiče, pôvodná elektroinštalácia, upchatá kanalizácia a pod.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Zhrnutie – tabuľka

Low cost byt na prenájom
Vybavenie bytu základný nábytok a funkčné zariadenie  – posteľ, skriňa, stôl, nočná lampa, koberec, polička
Cieľová skupina študenti; ; mladší turisti
Priemerná výška nájmu BEŽNÝ PRIEMER (Ide o štatistickú väčšinu bežných slovenských prenájmov, ktoré sú vybavené Low-Cost zariadením.)
Typ nehnuteľnosti ideálny na prenájom low cost viacizbové byty – 3 izbové byty; 4 izbové byty (s oddelenou kúpeľňou a toaletou – kvôli vyššiemu počtu ubytovaných nájomcov)
Výhody prenájmu low cost bytu pomerne široká cieľová skupina; menej starostí so zariadením nehnuteľnosti; menšie investície do bytu; menšie obavy o zariadenie, nakoľko je byt vybavený skôr nábytkom z druhej ruky (alebo pôvodným starým nábytkom)
Nevýhody prenájmu low cost bytu malý zisk z prenájmu; väčšinou len krátkodobý prenájom; výpadky v obsadenosti bytu; riziko neuhradenia nájmu alebo úhrady po termínoch splatnosti; väčšie riziko škôd na zariadení

3. Stredný štandard bytu na prenájom

a) Vybavenie bytu – Aké zariadenie sa nachádza v strednom štandarde?

Byt na prenájom zariadený v strednom štandarde je, okrem základného nábytku, vybavený aj dekoračnými prvkami. Ich účelom však nie je funkčnosť, ale vytvorenie krajšieho prostredia pre potenciálnu klientelu.

Čistý, útulný a pekne zariadený interiér nájomníkov láka aj na dlhší prenájom. Veď, prečo nie? Má všetko, čo človek potrebuje, a ešte k tomu sa v ňom cítia dobre.  A, aký je rozdiel v komforte ubytovania v porovnaní s low cost prenájom?

Stredný štandard bytu na prenájom je bohatší na počet kusov nábytku aj doplnkového vybavenia. Steny zdobia obrazy, na gauči je pre nájomcu pripravená teplá deka, a posteľ pôsobí útulne, vďaka ozdobným vankúšikom. Závesy, konferenčné stolíky, otomany, dekoratívne zrkadlá, bytové rastliny, veľa úložného priestoru… to všetko, a ešte viac, nájdete v byte na prenájom v strednom štandarde.

Prenajímatelia bytov v strednom štandarde nájomníkom zabezpečia aj kuchynský riad, kávovar, hrnce, príbor, uteráky či posteľnú bielizeň. Ďalšie vybavenie, ktoré nájomcom uľahčí bývanie, sú vysávač, žehliaca doska a sušiak na bielizeň. Toto príslušenstvo však nie je podmienkou.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

b) Cieľová skupina – Kto má o byty v strednom štandarde záujem?

Po takomto štandarde sa obzerajú zárobkovo činné osoby. Ide o pracujúcu skupinu obyvateľstva s vyšším príjmom, ktorá aktuálne nemá možnosť zaobstarať si vlastné bývanie. Táto skupina nájomcov potrebuje svoj komfort. Hľadá pocit domova a bezpečia. Dôležitý je aj oddych po práci v čistom a upokojujúcom prostredí. Potrebuje pohodlnú posteľ, televíziu, gauč, miesto pre rodinné stretnutia, zábavu, relax i bežný chod domácnosti.

  1. O byt v strednom štandarde majú záujem mladí pracujúci ľudia. Sú zamestnaní, no stále nemajú dostatok finančných prostriedkov na kúpu vlastnej nehnuteľnosti. Niektorí sa zas nechcú tak skoro zaviazať k hypotéke. Tento stav môže trvať 6 mesiacov, ale aj niekoľko rokov, počas ktorých budú bývať vo vašom byte na prenájom.
  2. Nechceme vás miasť, no do cieľovej skupiny pre tento štandard zapadajú aj vysokoškolskí študenti a študenti na výmenných pobytoch zo zahraničia. Nie všetkým študentom vyhovuje low cost či internátne ubytovanie. Niektorí hľadajú viac súkromia, pohodlia, pokoja na učenie. Deliť sa o izbu s maximálne jedným spolubývajúcim, mať vlastný pracovný stôl, kúpeľňu v čistom stave či jednoducho bývať pekne vyhovuje študentom s vyššími nárokmi.

Náš tip: Ak hľadáte inšpiráciu na zariadenie bytu na prenájom v strednom štandarde, pozrite si náš projekt Prievozská. Aj napriek tomu, že byt bol určený pre študentov, zariadili sme ho do stredného štandardu. O ubytovanie prejavili záujem hneď niekoľkí záujemcovia. Vďaka tomu 3 izbový byt na prenájom majiteľ rýchlo a výhodne prenajal až 5-tim nájomcom.

c) Financie – Oplatí sa prenajímať byt v strednom štandarde?

Tu už hovoríme o ziskovom prenájme. Byty poskytujúce stredný štandard sa tešia pomerne vysokému záujmu. Na trhu je ich menej, takže o veľkú konkurenciu sa zatiaľ báť nemusíte.

Teraz si však možno hovoríte, že zariadiť byt do stredného štandardu bude drahé. Oplatí sa do toho investovať? Ako dlho trvá zariadiť byt do stredného štandardu? A, kedy uvidím reálny zisk z mojich investícií?

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand
Home staging bytu na prenájom v strednom štandarde – projekt Jamnického.

V dnešnej dobe sa už dá nehnuteľnosť zariadiť do stredného štandardu pekne a pomerne lacno. Rozpočet na nábytok a dekorácie budete potrebovať, samozrejme, o čosi väčší, ako na vybavenie bytu v štýle low cost, no neznamená to, žeby ste skrachovali. Nakupovať môžete veci v akcii, ale aj v obchodoch s pekným lacnejším tovarom, ktorý v byte zopár rokov vydrží.

Uvidíte, že dobre investované financie sa vám rýchlo vrátia. Zariadenie bytu do stredného štandardu bude lákať rentabilných nájomníkov, ktorí v byte vydržia dlhšie.

Cena za prenájom bytu zariadeného do stredného štandardu je v priemere o 25% vyššia, než cena nehnuteľnosti zariadenej v štandarde Low-cost (pozri 2. Low-cost byt na prenájom; sekcia Financie).  Typ prenájmu v strednom štandarde je už pre prenajímateľa rentabilný.

Náš tip: Viete, ako najlepšie dosiahnete stredný štandard za adekvátne peniaze? Home stagingom! Viac o home stagingu sa dočítate v článku Čo je to home staging? 

d) Výhody a nevýhody – Prenájom bytu v strednom štandarde

Zariadenie bytu v strednom štandarde so sebou nesie množstvo výhod pre prenajímateľa. Sú s týmto typom prenájmu spojené aj určité nevýhody?

Výhody:

  • vyšší štandard znamená aj vyšší zisk z prenájmu
  • dlhodobý a stabilný prenájom
  • široká cieľová skupina – nehnuteľnosť sa prenajme rýchlo
  • menšia konkurencia na SK trhu
  • rentabilní a dôveryhodní nájomníci
  • menšie riziko vzniku škôd – pri pekne zariadenom interiéri si nájomníci dávajú aj väčší pozor
  • pekný a funkčný byt na prenájom vďaka home stagingu

Nevýhody:

  • vyššie počiatočné investície na zariadenie bytu
  • nutná obmena a oprava zariadenia v prípade, že za poškodenie nemôže nájomník (pri zámernom alebo nedbalom konaní nájomcu sa škody hradia z depozitu)

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Zhrnutie – tabuľka

Byt na prenájom zariadený do stredného štandardu
Vybavenie bytu komfortné a pekné zariadenie – úložné priestory, postele, gauč, konferenčné stolíky, koberce, dekoratívne bytové doplnky (ozdobné vankúše, závesy, deky, rastliny), príslušenstvo (vysávač či žehliaca doska)
Cieľová skupina pracujúci – zárobkovo činné osoby s potrebou komfortného a moderného bývania; vysokoškolskí študenti s vyššími nárokmi; mladé páry s dieťaťom; bezdetné páry
Priemerná výška nájmu o 25% VIAC (+25%), ako je bežný priemer (Cena nájmu sa na trhu odvíja od tzv. BEŽNÉHO PRIEMERU. Ide o štatistickú väčšinu bežných slovenských prenájmov, ktoré sú vybavené Low-Cost zariadením.)
Typ nehnuteľnosti ideálny na prenájom v strednom štandarde jednoizbové a viacizbové byty – 2 izbové byty; 3 izbové byty (najmä v prípade poskytovania prenájmu väčšiemu počtu študentov je vhodná oddelená kúpeľňa od wc)
Výhody prenájmu stredného štandardu bytu stabilný aj krátkodobý prenájom; vyšší zisk z prenájmu; pomerne široká cieľová skupina; väčšia šanca prenajať; menšia konkurencia; väčšia istota včasného platenia nájmu; menšie riziko vzniku škôd
Nevýhody prenájmu stredného štandardu bytu vyššie počiatočné investície do zariadenia; nutná obmena alebo oprava pokazeného zariadenia a spotrebičov (pri zámernom alebo nedbalom konaní nájomcu sa škody hradia z depozitu)

4. Vysoký štandard bytu na prenájom – ,,Manažérske byty“

a) Vybavenie bytu – Aké zariadenie ponúka manažérsky byt?

Najluxusnejšou kategóriou štandardu, do ktorého môžete byt na prenájom zariadiť, je vysoký štandard.

Tieto byty svojím vybavením a vzhľadom pripomínajú skôr luxusné hotelové izby. Nájdete tu všetko od nového zariadenia, krásnej kúpeľne, pohodlnej postele, televízie, cez všetky spotrebiče, domácich elektrických pomocníkov, až po čistiace potreby a mydlo na ruky.

Samozrejmosťou sú aj vyššie spomínané uteráky do kúpeľne, kompletné kuchynské vybavenie či posteľná bielizeň. Na rozdiel od stredného štandardu sú tieto veci povinnou výbavou. Pridať sa môžu aj papuče, župan, vonné sviečky a ďalšie bytové doplnky na spríjemnenie atmosféry.

Byt zariadený vo vysokom štandarde by mal, okrem vizuálneho a pocitového zážitku, ponúkať všetko, čo bežne používate aj vo svojej domácnosti. Po ruke vám nikdy nechýba kuchynský nôž či voňavá deka, do ktorej sa zabalíte pri pozeraní televízie.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand
Byt na prenájom zariadený do vysokého štandardu – projekt Fialová.

b) Cieľová skupina – Kto má o byty vo vyššom štandarde záujem?

Záujem o byt zariadený do vyššieho štandardu prejavia najmä bonitnejší klienti.

  1. Prvou skupinou sú ľudia pracujúci na manažérskych a riadiacich pozíciách. Charakter práce na manažérskej pozícii si z času na čas vyžaduje presúvať sa z bodu A do bodu B. Vedúci pracovníci potrebujú navštíviť prevádzky, vybaviť obchodné záležitostí, ísť na stretnutia či nadviazať nové obchodné partnerstvá. S týmto cieľom cestujú do iných miest, kde sa musia na niekoľko dní a niekedy aj mesiacov ubytovať.
  2. Výnimkou nie sú ani zahraniční investori či riaditelia firiem, ktorých prevádzky sú umiestnené na Slovensku. Počas návštevy sa rovnako potrebujú na čas ubytovať.

Zaujíma vás, prečo tieto cieľové skupiny nejdú do hotela? Prenajať byt, aj vo vyššom štandarde, je pre firmu stále menej nákladné, ako zaplatiť hotelovú izbu na niekoľko dní. Benefitom ubytovania v kompletne zariadenom byte s vyšším štandardom je pre nájomníka aj „pohodlie domova“, ktoré v hoteli nenájde. Nechýbajú mu ani ďalšie možnosti, ktoré hotely poskytujú za príplatok.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand
Kúpeľňa v byte na prenájom zariadená do vysokého štandardu – projekt Šancová (botanický byt).

Náš tip: Táto cieľová skupina zvykne cestovať naľahko. Malý kufrík, s ktorým sa klient ubytuje, zďaleka neobsiahne nevyhnutné denné potreby nájomcu. Vyššie spomínané doplnkové zariadenie, vrátane kúpeľňového a kuchynského vybavenie, by preto nemalo v byte vo vysokom štandarde na prenájom chýbať.

c) Financie – Oplatí sa prenajímať byt vo vysokom štandarde?

Zariadiť byt do vysokého štandardu už bude drahšie i časovo náročnejšie. Vzhľadom na cieľovú klientelu musí byť nehnuteľnosť kompletne vybavená, a vyzerať tip-top. Režijné náklady zdvihnú aj hygienické potreby, čistiace potreby či relaxačné doplnky.

Oplatí sa investovať do takéhoto typu prenájmu?

Je pravdou, že klientela je pri takýchto typoch prenájmu menšia. Potenciálneho nájomníka si tiež získate ťažšie. Ak sa vám to však podarí, firma si vás môže zaviazať aj na niekoľko rokov. Spokojnosť a komfort nájomcu je, rovnako, ako aj pri strednom štandarde, na prvom mieste.

Obsadenosť nehnuteľnosti môže, najmä v počiatkoch prenájmu, kolísať. Stratu za tieto obdobia však vykryjú vyššie zisky z predošlých či aktuálnych nájmov. Prenájom bytu vo vysokom štandarde je pre prenajímateľa rentabilný. Jeho cena je v priemere o 50% vyššia, než cena bytu zariadeného do štandardu Low-cost (pozri 2. Low-cost byt na prenájom; sekcia Financie).

d) Výhody a nevýhody –  Prenájom bytu vo vysokom štandarde

Aké sú výhody a nevýhody prenájmu bytu vo vysokom štandarde pre prenajímateľa?

Výhody:

  • vysoký zisk z prenájmu
  • istota včasných úhrad za nájom
  • len malé riziko vzniku škôd na zariadení
  • potenciál dlhodobej spolupráce (pravidelného prenájmu)

Nevýhody:

  • vyššie počiatočné investície do nehnuteľnosti, ako pri strednom štandarde
  • užšia cieľová skupina, ktorú je ťažšie získať
  • nutná obmena alebo oprava zariadenia a spotrebičov, ktoré sa pokazili alebo im došla životnosť
4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand
Byt na prenájom zariadený do vysokého štandardu – projekt Šancová (farby roka 2021)

Zhrnutie – tabuľka

Byt na prenájom zariadený do vysokého štandardu
Vybavenie bytu komfortné a moderné zariadenie; dekoratívne bytové doplnky; elektrospotrebiče; domáci pomocníci; kompletné kuchynské, toaletné a kúpeľňové vybavenie; hygienické potreby
Cieľová skupina ľudia pracujúci na manažérskych a riadiacich pozíciách – s potrebou presúvať sa do iných miest
Priemerná výška nájmu o 50% VIAC (+50%), ako je bežný priemer (Cena nájmu sa na trhu odvíja od tzv. BEŽNÉHO PRIEMERU. Ide o štatistickú väčšinu bežných slovenských prenájmov, ktoré sú vybavené Low-Cost zariadením.)
Typ nehnuteľnosti ideálny na prenájom vo vysokom štandarde apartmány; 2 izbové byty – s vlastným parkovacím státím (zrekonštruované alebo situované v novostavbe; ideálne v centre mesta)
Výhody prenájmu vysokého  štandardu bytu vysoký zisk z prenájmu (ktorý pokryje aj vyššie náklady pri tomto type prenájmu); istota platenia prenájmu nájomcom; len malé riziko vzniku škôd na zariadení
Nevýhody prenájmu stredného štandardu bytu vyššie počiatočné investície ako pri strednom štandarde; vyššie režijné náklady; užšia a ťažšie získateľná cieľová skupina; nutná obmena alebo oprava zariadenia a spotrebičov, ktoré sa pokazili alebo im došla životnosť (pri zámernom alebo nedbalom konaní nájomcu sa škody hradia z depozitu)

Ako si vybrať vhodný štandard zariadenia bytu na prenájom?

Na záver ponúkame ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, do akého typu štandardu bude najvýhodnejšie zariadiť vašu nehnuteľnosť na prenájom.

To, aký vysoký štandard nájomníkom ponúknete, závisí aj od nasledujúcich faktorov.

1. Výška vášho kapitálu, ktorý ste ochotný investovať, alebo máte k dispozícii

Okrem množstva finančných prostriedkov, ktoré ste ochotný investovať do bytu na prenájom, musíte byť presvedčený o tom, že prenájom je pre vás správna cesta. Ste ochotný do neho investovať aj svoj čas a pohodlie.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Ak máte vyšší rozpočet, pravdepodobne, budete môcť ísť vyššie aj s ponúkaným štandardom. Ak je váš rozpočet nízky, dobre zvážte, kam tieto prostriedky investujete. Kúpite novú posteľ, skrine a vymaľujete izbu? Čo bude pre nájomníkov dôležitejšie?

Výška rozpočtu, samozrejme, nie je tak limitujúca, ak nehnuteľnosť nepotrebuje rekonštrukciu. V prípade, že  v byte sa nachádzajú aj nové spotrebiče, do-zariadiť interiér nábytkom a bytovými doplnkami nebude tak nákladné.

2. Stav nehnuteľnosti

Stav nehnuteľnosti je z  hľadiska štandardu dôležitý, a vplýva naň aj výška vášho rozpočtu.

Ak máte záujem ponúkať prenájom so značkou „vysoký štandard“, s bytom v pôvodnom stave to, radšej, neskúšajte. Starý interiér najskôr budete musieť  zrekonštruovať. Aj staré zariadenie, ako nábytok a spotrebiče, by ste mali čím skôr vymeniť.

Byty v novostavbách takéto zásadné zásahy, našťastie, nepotrebujú – stačí, ak byt pekne a moderne zariadite. A, samozrejme, nezabudnite ani na funkčnosť a maximálne využitie potenciálu priestoru. V tomto vám najlepšie pomôže home staging od HomeBrand.

Náš tip: Ak nemáte financie na veľké rekonštrukčné úpravy starej nehnuteľnosti, môžete ísť na začiatok so štandardom nižšie. Vždy je lepšie nehnuteľnosť prenajať, ako tratiť v čase neobsadenosti.

3. Počet izieb

Rôzne skupiny nájomcov hľadajú rôzny počet izieb. Byty s menším počtom izieb prenajmete skôr jednotlivcom a párom. Väčší počet izieb sa vám, naopak, oplatí prenajať študentom alebo rodine s dieťaťom.

Cieľovej skupine musíte prispôsobiť aj štýl zariadenia, jeho množstvo a celkové využitie priestoru.

4. Lokalita

Byt na prenájom situovaný v centre veľkomesta môže lákať študentov vysokých škôl pre svoju výhodnú polohu, dobrú dostupnosť a večerný mestský život. Budú si však študenti môcť dovoliť drahší nájom s veľkomestskou prirážkou? Zameriate sa radšej na bonitnejšiu cieľovú skupinu, ktorá tieto benefity ocení.

Ponuka prenájmu v blízkom okruhu školy môže byť pre študentov atraktívnejšia. Niektoré školy napríklad internátne ubytovanie neponúkajú vôbec.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Domy na vidieku, v lone prírody sú zase skvelou príležitosťou na rozbehnutie ekoturizmu.

Zistite si, čo sa v okolí vášho bytu či domu na prenájom nachádza, a komu by ste ho potenciálne mohli prenajať. Podľa toho prispôsobíte aj svoj marketing.

5. Vzájomné sympatie a ochota znášať možné riziká

Určite si cieľovú skupinu, ktorú preferujete pre váš byt na prenájom a spoznajte jej potreby.

Nie len nájomníci si vyberajú vás, a váš byt na prenájom, ale aj vy si vyberáte svojich budúcich nájomcov. K niektorej skupine môžete prechovávať väčšie sympatie.

4 štandardy bytov na prenájom - Ktorý ponúkať? - HOME STAGING | HomeBrand

Ak si rozumiete skôr so staršími ľuďmi, so študentmi sa vám bude vychádzať oveľa ťažšie. Obe strany môžu byť zo vzťahu frustrované. Potom dochádza k zbytočným škriepkam a skorému odchodu nájomcov z bytu.

Starostlivosť a záujem o nájomníkov je rovnako dôležitá ako pekné zariadenie či čistý byt. Spokojní nájomníci, ktorí cítia, že pre nich urobíte maximum, zotrvajú dlhšie. Ak po čase z podnájmu odídu, určite, vám zanechajú skvelú recenziu, ktorá vám pomôže nájsť nových nájomcov.

Pri konkrétnej cieľovej skupine je, okrem vzájomných sympatií, dôležitá aj miera, do akej ste ochotný zájsť, a znášať možné riziká plynúce z prenájmu (riziko poškodenie zariadenia, fajčenie v byte, domáce zvieratá a pod.). Preto si nájomníka preverte skôr, než s ním uzavriete zmluvu. Už na obhliadke sa pokúste zistiť jeho platobnú schopnosť, záujmy a potreby. Ak s niektorými aktivitami nesúhlasíte (fajčenie, domáci miláčikovia,…), slušne sa dohodnite na kompromise, a uveďte podmienky užívania nehnuteľnosti aj do nájomnej zmluvy. Takto sa vyhnete zbytočným komplikáciám v budúcnosti.

Teraz je to už len na vás, akou cestou prenájmu sa vyberiete. Ak pre svojich nájomníkov hľadáte komfort a príjemné dlhodobé bývanie, na home staging od HomeBrand sa môžete vždy spoľahnúť. Interiér vám zariadime pekne a v rámci vašich finančných možností. V prípade rekonštrukcie, sme tu taktiež pre vás.

Náš tip na záver: Chcete prenajať byt? Prečítajte si článok „“, ako sa k prenajatiu bytu podľa týchto krokov dostanete.

V mene HomeBrand vám prajeme úspešný a dlhodobý prenájom!

Zdieľať článok na: