Ako vyzerá práca home stagera?

Home stageri sú profesionáli v oblasti tvorby pocitu domova. Ľudia si často nesprávne zamieňajú ich profesiu s bytovými dizajnérmi. Mnohí ani nevedia, že táto služba vie účinne napomôcť k rýchlemu predaju či prenájmu nehnuteľnosti za maximálnu možnú sumu. Neveríte? O povolaní home stagera a výhodách služby home staging sa dočítate v interview s profesionálnou home stagerkou Jackie Brandisovou.
Základy home stagingu pochádzajú z Ameriky, no jeho hodnotu si náš trh s nehnuteľnosťami začal uvedomovať až v novom miléniu. Ste prvou  profesionálkou na Slovensku. Ako ste sa o home stagingu dozvedeli, a čo to znamená byť home stagerom?

Z pobytu v zahraničí som si odniesla jeden výborný nápad, ktorý na celom svete funguje už niekoľko desaťročí. Na západe je prakticky nevyhnutné investovať do home stagingu pri predaji alebo prenájme akéhokoľvek priestoru. Bez neho hodnota bytu či domu v očiach klientov klesá.

„Ale čo je home staging?“ pýtajú sa ľudia. Je to akýsi „nástroj“ rýchleho predaja resp. prenájmu nehnuteľností, čiže je presným opakom personalizovaného bytového dizajnu pre konkrétnych majiteľov. V home stagingu sa naopak snažíme zaujať čo najširšiu skupinu záujemcov a zariadenie interiéru depersonalizovať – zaujať masu.

Vytvorenie atmosféry domova

Moja profesia sa zameriava na VYTVORENIE A NAVODENIE POCITU DOMOVA na základe súboru jednoduchých a funkčných trikov. Home stagovaný byt sa potenciálnych kupujúcich dotkne emočne. Aj keď si veľakrát myslíme, že o kúpe nehnuteľnosti rozhodujú faktory ako poloha či občianska vybavenosť, nakoniec sa o slovo prihlásia pocity.

Na základe skúseností z nového kontinentu som v roku 2008 položila základy home stagingu na Slovensku. Dnes však už na to nie som úplne sama. Päť rokov dozadu sme so synom založili home stagingovú firmu HomeBrand, a zatiaľ „poklepem“, že sa nám darí. Minulý rok nám do tímu pribudla aj nová home stagerka, a ďalší 3 šikovní ľudia.

Home staging nesporne poskytuje mnohé výhody. Najväčšou je ušetrený čas, ktorý by majitelia nehnuteľností do nich museli svojpomocne investovať. Ako ale zistia, že by si mali objednať služby home stagera?

V rámci firmy HomeBrand ponúkame služby pre rôzne typy zákazníkov. Najčastejšie nás oslovujú menší developeri či klienti, ktorí skupujú a následne predávajú nehnuteľnosti na flip. V týchto kruhoch je už známe, že home staging napomáha k rýchlejšiemu a hodnotnejšiemu predaju. Bez neho by totiž ich investícia nemala takú veľkú návratnosť, ako očakávajú.

Ďalšou kategóriou sú prenajímatelia nehnuteľností. Oslovia nás v situácií, keď im už nevyhovuje výška nájomného, za akú byt poskytujú, alebo sa na inzerát hlásia len neželaní nájomníci. Najčastejšie ide o staršie byty, ktoré prešli len malou alebo žiadnou rekonštrukciou, a už na prvý pohľad na realitnom portáli ničím nezaujmú. V neposlednom rade sú tu majitelia domov či bytov na predaj, ktorí prišli na to, že dobrý home staging predaju len pomôže.

Predstavte si, že si chcem objednať službu home staging. Ako by som mala postupovať a čo by ma čakalo po kontaktovaní firmy HomeBrand?

Na úplnom začiatku nás klient osloví cez kontaktný formulár na webovej stránke alebo priamo telefonicky. My mu vysvetlíme, aký je postup realizácie a dohodneme si termín na obhliadku priestoru. Počas prvej obhliadky si miestnosti zmeriame, spravíme fotografie a načrtneme pôdorys s aktuálnym zariadením. Tento proces trvá okolo 1 hodiny.

Následne, už v kancelárií, začneme pracovať na zadaní s viacerými možnosťami. Vždy je k dispozícií lacnejšia alternatíva (s menším celkovým výnosom pre klienta) alebo drahšia, ktorá by pri predaji či prenájme priniesla vyšší zisk. Tieto návrhy predostrieme majiteľovi nehnuteľnosti s cenami home stagerských prác. Klientovi vieme ponúknuť aj aktuálnu analýzu trhu, odhad predajnej/nájomnej ceny či dĺžky predaja.  Naši klienti si takýto nadštandardný servis veľmi pochvaľujú.

Ktoré kroky budú nasledovať po výbere najvhodnejšej alternatívy pre moju nehnuteľnosť?

Ďalším krokom bude podpis zmluvy a vystavenie objednávky. Po podpise a zaplatení zálohy za doplnky sa pustíme do home stagingu nehnuteľnosti. Dĺžka home stagerských prác závisí od rozsahu potrebných úprav. Niektoré nehnuteľnosti potrebujú väčšie opravy v podobe vymaľovania interiéru či výmeny kuchynskej linky.

Fáza prípravy nehnuteľnosti na predaj

Byty a domy po kompletnej rekonštrukcii si vyžadujú menší zásah home stagera, tým pádom aj menej času. V takomto prípade len vypraceme nepoužiteľný nábytok, nasťahujeme nový (spravidla z nášho skladu doplnkov), nainštalujeme svietidlá a priestor doladíme vhodnými bytovými dekoráciami.

V prípade nehnuteľností na predaj alebo prenájom je našou prácou tému interiéru čo najviac priblížiť neutrálu. Šanca osloviť širší počet záujemcov sa tak zvyšuje. V byte, v ktorom chce klient aj bývať, samozrejme, volíme tému podľa jeho želania.

Čo príde po home stagingu?
Po ukončení všetkých prác nehnuteľnosť napokon vyčistíme a pomocou našej fotografky spravíme dokonalé predajné fotografie na realitné portály. Po odovzdaní bytu už prebehne len záverečná fakturácia za vykonané práce. Na konci je úžasné sledovať príjemné prekvapenie majiteľov, ktorí takú veľkú premenu ani nečakali.
Home staging je skutočne nevšedná profesia plná mravenčích úloh, ktoré na seba nadväzujú. Skúste nám lepšie priblížiť váš  deň v pozícií profesionálnej home stagerky, Jackie.

Ako sa čitateľ určite dovtípil, môj deň dokáže byť veľmi dlhý. Žiadny však nie je rovnaký. Sú dni, kedy chodíme na obhliadky nehnuteľností, ku ktorým musíme cestovať aj 2 hodiny tam a späť. Po návrate do kancelárie stihnem už len spísať kreatívne návrhy. Home staging je proces, ktorý väčšinou trvá viacero dní.

Niekedy do kancelárie ani nevstúpim, pretože do home stagovaného bytu sťahujeme nový nábytok a dekorácie. Tam dohliadam na priebeh montážnych prác a upravujem nehnuteľnosť do želanej podoby. Celú večnosť trvajú také činnosti ako žehlenie „kilometrových“ závesov či výsadba balkónovej zelene. Všetko musí byť tip top a ku každej úlohe pristupujem maximálne zodpovedne.

Nákupy interiérových doplnkov sú tiež dôležitou súčasťou môjho zamestnania. Aj dlhé rady pri pokladniach obchodných domov sú pravidelnou súčasťou mojich dní. Inokedy naopak presedím hodiny evidovaním položiek do nášho interného systému. A verte, že vtedy som aj rada, že sedím (smeje sa).

Na záver dodám len, že svoju prácu veľmi milujem. Pohľad na užasnuté tváre majiteľov po odovzdaní kľúčov k hotovému bytu ma vždy zahreje pri srdci. Vďaka rôznorodej činnosti a kontaktu s mnohými zaujímavými klientmi som sa ešte, veru, nikdy nenudila. Myslím si, že  je to dobre. Čo myslíte vy?

Zdieľať článok na: