Ako vyzerá práca home stagera?

Home stageri sú profesionáli v oblasti tvorby pocitu domova. Ľudia si často nesprávne zamieňajú ich profesiu s bytovými dizajnérmi. Mnohí ani nevedia, že táto služba vie účinne napomôcť k rýchlemu predaju či prenájmu nehnuteľnosti za maximálnu možnú sumu. Neveríte? O povolaní home stagera a výhodách služby home staging sa dočítate v interview s profesionálnou home stagerkou Jackie Brandisovou.
Ako vyzerá práca home stagera? - HOME STAGING | HomeBrand
Základy home stagingu pochádzajú z Ameriky, no jeho hodnotu si náš trh s nehnuteľnosťami začal uvedomovať až v novom miléniu. Ste prvou profesionálkou na Slovensku. Ako ste sa o home stagingu dozvedeli, a čo to znamená byť home stagerom?

Z návštevy zahraničia som si pred pár rokmi odniesla jeden výborný nápad. Aj keď to bude znieť  možno neuveriteľne, na západe home staging funguje už niekoľko desaťročí. Tam je home staging prakticky nevyhnutnosťou pri predaji akejkoľvek nehnuteľnosti. Bez neho byt alebo dom nemá v očiach kupujúcich tak veľkú hodnotu. Na základe týchto skúseností som v roku 2008 položila základy home stagingu na Slovensku.

Moja profesia sa zameriava na vytvorenie atmosféry DOMOVA. Už neplatí, že o kúpe nehnuteľnosti rozhodujú len poloha či občianska vybavenosť. Do predaja vstupujú aj emócie, ktoré sa napokon prihlásia o slovo.


Home staging nesporne poskytuje mnohé výhody. Najväčšou je ušetrený čas, ktorý by majitelia nehnuteľností do nich museli svojpomocne investovať. Ako ale zistia, že by si mali objednať služby home stagera?

V rámci firmy HomeBrand ponúkame služby pre rôzne typy zákazníkov. Oslovujú nás menší developeri, ako aj klienti, ktorí skupujú nehnuteľnosti na flip. V týchto kruhoch je už známe, že home staging napomáha k rýchlejšiemu a hodnotnejšiemu predaju. S rovnakým zámerom sa na nás obracajú realitné kancelárie a ich makléri.

Ako vyzerá práca home stagera? - HOME STAGING | HomeBrand

Ďalšou kategóriou sú prenajímatelia nehnuteľností. Väčšinou nás oslovia v situácii, keď nevedia nájsť stabilného nájomníka, alebo im nevyhovuje výška nájomného, za akú byt ponúkajú. Najčastejšie ide o staršie byty so starším zariadením. V neposlednom rade sú to predávajúci, ktorým sa nedarí predať nehnuteľnosť dlhšiu dobu.


Predstavte si, že si chcem objednať službu home staging. Ako by som mal/-a postupovať a čo by ma čakalo po kontaktovaní firmy HomeBrand?

Na úplnom začiatku nás klient osloví telefonicky alebo cez formulár. My mu vysvetlíme, aký je postup realizácie a dohodneme si termín obhliadky. Počas prvej obhliadky si miestnosti zameriame, spravíme fotografie a načrtneme pôdorys s aktuálnym zariadením. Tento proces trvá okolo 30min – 1 hodiny.

Následne, už v kancelárií, začneme pracovať na zadaní s viacerými možnosťami. Vždy je k dispozícií lacnejšia alternatíva (s menším celkovým výnosom pre klienta) alebo drahšia, ktorá by pri predaji či prenájme priniesla vyšší zisk. Tieto návrhy predostrieme klientovi s cenami prác. Klientovi vieme ponúknuť aj odhad predajnej/nájomnej ceny či dĺžky predaja.  Naši klienti si takýto servis veľmi pochvaľujú.


Ktoré kroky budú nasledovať po výbere najvhodnejšej alternatívy pre moju nehnuteľnosť?

Po schválení cenovej ponuky klientom bude ďalším krokom vystavenie objednávky, jej podpis a zaplatenie zálohy za doplnky zo strany klienta. Potom sa pustíme do home stagingu. Dĺžka home stagerských prác závisí od rozsahu úprav. Ak sme si s klientom schválili aj maľovanie stien, výmenu podlahy či kuchynskej linky, budú tieto práce trvať dlhšie, ako len home staging v podobe dekorovania a úprav.

Fáza prípravy nehnuteľnosti na predaj

Byty a domy po kompletnej rekonštrukcii si vyžadujú menší zásah home stagera, tým pádom aj menej času. V takomto prípade vypraceme nepoužiteľný nábytok, donesieme nový (spravidla z nášho skladu doplnkov), nainštalujeme svietidlá a priestor zútulníme bytovými dekoráciami.

Ako vyzerá práca home stagera? - HOME STAGING | HomeBrand

V prípade nehnuteľností na predaj alebo prenájom ladíme interiér do neutrálneho štýlu. Šanca osloviť širší počet záujemcov sa tak zvyšuje. V byte, v ktorom chce klient aj bývať, samozrejme, volíme tému podľa jeho želania.

Čo príde po home stagingu?

Po ukončení všetkých prác nehnuteľnosť vyčistíme. Ak klient prejavil záujem aj o vyhotovenie profesionálnych fotografií, spravidla nasledovný deň príde naša fotografka nehnuteľnosť nafotiť. Po odovzdaní bytu klientovi už prebehne len záverečná fakturácia za vykonané práce. Na konci je úžasné sledovať príjemné prekvapenie klienta či majiteľa nehnuteľnosti, ktorí takú veľkú premenu ani nečakali.


Home staging je skutočne nevšedná profesia plná mravenčích úloh, ktoré na seba nadväzujú. Skúste nám lepšie priblížiť váš  deň v pozícií profesionálnej home stagerky, Jackie.

Ako sa čitateľ určite dovtípil, môj deň dokáže byť veľmi dlhý. Žiadny však nie je rovnaký. Sú dni, kedy chodíme na obhliadky nehnuteľností, ku ktorým musíme cestovať aj 2 hodiny tam a späť. Po návrate do kancelárie stihnem už len odpísať na maily, spraviť objednávky či pripraviť návrhy.

Niekedy do kancelárie ani nevstúpim, pretože sme celý deň u klientov. Presúvame sa medzi jednotlivými zákazkami, kde dohliadam na priebeh montážnych prác a realizujem home staging. Všetko musí byť tip top a ku každej úlohe pristupujem maximálne zodpovedne.

Ako vyzerá práca home stagera? - HOME STAGING | HomeBrand

Nákupy interiérových doplnkov a nábytku do nášho skladu alebo pre klienta sú tiež dôležitou súčasťou mojich dní. S tým, samozrejme, súvisia aj dlhé rady pri pokladniach obchodných domov. Inokedy naopak presedím hodiny v kancelárii nad administratívou a návrhmi. A verte, že vtedy som aj rada, že sedím:)

Na záver dodám len, že svoju prácu veľmi milujem. Pohľad na užasnuté tváre klientov po odovzdaní kľúčov k hotovému bytu ma vždy zahreje pri srdci. Vďaka rôznorodej činnosti a kontaktu s mnohými zaujímavými klientmi som sa ešte, veru, nikdy nenudila. Myslím si, že  je to dobre. Čo myslíte vy?

Zdieľať článok na: