Interiér po pandémií – Čo sa zmení v našich bytoch?

Práca z domu, sociálne väzby či kolísavý trh s nehnuteľnosťami. Pandémia korona vírusu nepochybne zasiahla do mnohých sfér našich životov. Zmenilo sa aj naše bývanie? V ôsmych bodoch vám ukážeme, ako COVID-19 ovplyvnil pohľad na zariadenie bytov i domov. Ktorá zmena si nájde miesto aj vo vašej domácnosti?

1. Funkčná a pekná kuchyňa

Neustály pobyt doma a zavreté reštaurácie nám dali príležitosť osviežiť si chutné hobby – varenie. Experimentovanie s novými receptami a vytváranie väčších zásob potravín nás priviedli k reorganizácií našich „malých kuchýň“.

Nutnosťou sa stali väčšie úložné priestory. Prídavné regály na kolieskach, sklenené dózy na potraviny, veľké mrazničky. Našu pozornosť si opäť získali aj špajzy. Tie sme upratali a namontovali do nich nové police, do ktorých sme uložili ďalšie bio a „fresh“ potraviny posilňujúce našu imunitu.

2. Domáce SPA v kúpeľni

Úkryt pred preplnenou domácnosťou poskytne aj malá kúpeľňa. Zariaďovanie sa od výberu vane a umývadla presunulo k doplnkom do kúpeľne. Rastliny, zlaté rámy zrkadiel či dizajnové svietidlá. Na popularite naberá aj provensálsky štýl a biela kúpeľňa s drevom namiesto klasických kachličiek na podlahe.

Interiér po pandémií - Čo sa zmení v našich bytoch? - HOME STAGING | HomeBrand

Okrem dizajnu sa kladie dôraz aj na funkčnosť kúpeľní. Kvôli strachu z korona vírusu sa otázka hygieny stala prvoradou. Mnohé domácnosti si zadovážili bidety, ventilácie a vedľa mydelničky aj nádobku na rýchlu dezinfekciu. Prečítajte si aj náš článok o tom, ako si vytvoriť dokonalé domáce SPA.

3. Šikovný úložný priestor

Samostatná detská izba, no hračky sú aj tak rozhádzané po celom byte? Deti sú už také. Neustály pohyb všetkých členov domácnosti po byte si vyžaduje aj viac upratovania. Presnejšie, ukladania vecí.

Šikovný nábytok, do ktorého sa dá rýchlo ukryť všetok neporiadok, je horúcim trendom v bývaní v pandemických mesiacoch. Úložná lavica v kuchyni namiesto stoličiek? Ideálne riešenie. Ak sa vám už nechce presúvať hračky naspäť do detskej izby alebo sa vracať do pivnice s neotvoreným kompótom, úložné priestory navyše, určite, oceníte.

4. Telocvičňa v obývačke

Tých, ktorí sa odmietli vzdať pravidelného cvičenia vo fitness, ani zúriaca pandémia neodradila. Vytvorili si jednoduché telocvične vo svojom byte. Priestor na cvičenie doma sa stal podstatnou súčasťou zariadenia interiérov. Nemusí byť ani veľký. Postačí pár metrov v obývačke, na chodbe či v malej spálni.

Športové obchody s menším náradím na cvičenie praskali vo švíkoch. Z regálov mizli jogamatky, hrazdy, i menšie činky. Mnohí pravidelne absolvovali športové lekcie online. Malá domáca telocvičňa je, rozhodne, dobrý nápad, ktorý v ďalšom roku bude naberať na popularite.

Interiér po pandémií - Čo sa zmení v našich bytoch? - HOME STAGING | HomeBrand

5. Interiérové farby zeme

S nedostatkom fyzických interakcií s okolitým svetom, a najmä so vzdialenou prírodou, prichádzajú do módy zemité interiérové farby ako hnedá, tmavo zelená či béžová. Do popredia sa dostala aj sivá, ktorú značka Pantone vyhlásila za jednu z farieb „pandemického“ roka 2021, pod názvom „Ultimate Gray“.

Neutrálne a prírodné odtiene v interiéri navodzujú príjemné pocity. Dokážu vytvoriť atmosféru, v ktorej vieme zrelaxovať a upokojiť sa. Okrem zemitých farieb si svoju obľubu držia aj drevené alebo kameninové prvky. Voľnosť pohybu, ktorú sme do istej miery stratili, nám vie vynahradiť kúsok farebnej palety z prírody v našich domácnostiach.

6. Ako v džungli

Aby sme sa doma cítili ako v prírode, musíme do interiéru dostať  trochu života. Zelené izbové rastliny sú najlepším riešením. Popularita izboviek rastie už niekoľko rokov, no v súčasnosti dosahuje svoj vrchol.

Na výslní sa v našich bytoch a domoch ocitli veľké rastliny z ďalekých trópov. Okrem tropických izbových rastlín sa moderné interiéry tešia aj zo sukulentov, „svokriných jazykov“ či zavesených pothosov v macramé kvetináčoch. Bývanie v takejto domácej džungli prečistí v byte vzduch a má blahodarné účinky aj na našu myseľ.

7. Relax na balkóne

Ako dlho ste „nekávičkovali“ na terase v meste? Najnovšie trendy v bývaní riešia aj tento problém. Balkóny a terasy sa z priestoru na odkladanie neporiadku razom zmenili na oázy relaxu, luxusné reštaurácie s výhľadom či príjemné mestské kaviarničky.

Aj malý balkón sa dá pretvoriť na útulný priestor. Najväčšou výhodou terás, lodžií a balkónov je, že nás zo stiesneného bytu ľahko dostanú na čerstvý vzduch.

Interiér po pandémií - Čo sa zmení v našich bytoch? - HOME STAGING | HomeBrand

8. Miesto na prácu z domu

Snáď najväčší zásah, ktorý pandémia spôsobila, sa odrazil v našom spôsobe práce. Množstvo ľudí zostalo pracovať z domu a podniky do budúcna rátajú s tým, že sa zamestnanci do kancelárií ani nebudú chcieť vrátiť.

Práca z domu má svoje výhody, ale aj nevýhody. Aj na ňu treba miesto. Aspoň maličký priestor prerobený na homeoffice kanceláriu sa stal nutnosťou takmer v každej domácnosti. V malých bytoch sa začínajú objavovať rozložiteľné a posuvné nábytky, ktoré plnia viacero funkcií. Stolík na notebook, z ktorého sa po práci stane nenápadná skrinka? Aj touto cestou idú súčasné trendy v bývaní. Viac o tom, ako si zariadiť dokonalý homeoffice sa môžete dočítať TU.

Zariadenie našich domácností sa vždy prispôsobí aktuálnej situácií. Pandemické obdobie nám ukázalo, že aj malý priestor poskytne dostatok miesta nie len na bývanie, prácu, ale aj všetky činnosti, ktoré máme tak radi.

Náš tip: V prípade, že si neviete predstaviť, ako váš interiér prispôsobiť všetkým jeho funkciám, obráťte sa na home stagerov z HomeBrand.

Zdieľať článok na: