Ako zariadiť home office na mieru v čase pandémie?

Za posledné roky sa home office stal zvučným buzzwordom v oblasti pracovného trhu. Mnohí si mysleli, že pracovné dni strávené v pohodlí domova budú zaujímavým spestrením. Pribúdajúce mesiace v izolácií však poukazujú na dôležitosť vlastného priestoru. Na čo treba myslieť pri zariadení svojho pracovného kútika počas (núteného) home office-u?

Ako zariadiť home office na mieru v čase pandémie? - HOME STAGING | HomeBrand

Portál Profesia.sk uviedol, že počas najintenzívnejších opatrení v roku 2020 malo nepretržitý home office zhruba 50% pracujúcich Slovákov. Oproti pôvodným 5% v predcovidovom období je to rapídny nárast.

Kvôli novej vlne korona vírusu a štátnych nariadení sa situácia opakovala aj v roku 2021. Uvidíme, čo prinesie rok 2022, no Slováci sú už pripravení a neustále rozmýšľajú, ako si vylepšiť priestor na svoju home office prácu.

Správny home office nábytok

Položte si otázku: „Koľko času denne trávim za počítačom?“ Sedavá práca si z dlhodobého hľadiska vyžiada svoju daň. Bolesť chrbta i karpálny tunel. Zdravotným strašiakom sa dá jednoducho predísť investíciou do kvalitného home office nábytku.

Koniec práce na sedačke

Pracujete z pohodlia gauča? Nerobte to! Home office práca z domu môže byť síce len dočasné riešenie, no s vývojom aktuálnej situácie nedokážeme predpovedať, či tento trend nepretrvá dlhšie. Kvalitné sedenie je základ. Odporúčame zadovážiť si výškovo nastaviteľnú stoličku presne podľa dĺžky nôh či krčnej chrbtice.

Práca za stolom

Kuchynský stôl rád poskytne útočisko pre pracovný laptop aj množstvo dokumentov. Ale len na chvíľu. Ak ho využívate aj na každodenný obed, jeho ďalšie funkcie sú dosť obmedzujúce.

Ako zariadiť home office na mieru v čase pandémie? - HOME STAGING | HomeBrand

Netreba sa hneď pustiť do kúpy kancelárskeho stola z masívu. Zaobstarajte si jeden primerane vysoký stôl len na home office prácu. Takýto stôl perfektne oddelí pracovný a domáci život. S vypnutím počítaču tento priestor opustíte a budete vedieť, že ďalšie úlohy si na vás počkajú len a jedine za týmto stolom.

Redukcia hluku

Pokoj je pri home office práci kľúčový. Ozýva sa z kuchyne buchot? Kričia deti v obývačke? Protihlukové zábrany sa do značnej miery dajú nahradiť aj optickými. Mozog si na základe tejto nevinnej lži bude myslieť, že pracuje v oddelenom priestore.

Najefektívnejším spôsobom je kúpa garniže s ťažkými závesmi. Okrem vizuálneho predelenia miestnosti dokážu izolovať aj značnú časť hluku. Ak nemáte túto možno, postavte medzi svoju novú home office kanceláriu a zvyšok miestnosti knižnicu, vysoké kvety alebo inú dostatočne veľkú optickú zábranu, ktorú doma nájdete.

Budiš pracovné svetlo

Unavuje vás práca z domu omnoho viac, než práca v kancelárií? Zamyslite sa nad množstvom svetla, ktoré na prácu doma využívate. Zásadnou príčinou apatie a pravidelného preťahovania 8-hodinového pracovného času na nezdravých 12, môže byť aj nesprávne osvetlenie interiéru domu resp. osvetlenie miestnosti na home office.

Na zdravie a náladu človeka vplýva svetelná intenzita. Severské krajiny štatisticky udávajú väčšie % ľudí s psychickými problémami na počet obyvateľov. Tento jav vo veľkej miere spôsobuje večne sychravé podnebie a ostrejší uhol dopadu slnečných lúčov.

Ako zariadiť home office na mieru v čase pandémie? - HOME STAGING | HomeBrand

Slovensko nie je tento prípad, no problémy nastávajú, keď svetlo do izby nepustíme alebo ho v dostatočnej miere nenahradíme kvalitným osvetlením interiéru.

Koľko svetla do izby treba?

Celá veda, ktorá stojí za pracovným entuziazmom, v sebe zahŕňa trocha matematiky a pojmy ako luxy a lumeny. Lux je jednotka intenzity osvetlenia spôsobená svetelným tokom 1 lumén dopadajúcim na plochu 1 m2. Zjednodušene, lux udáva plošnú hustotu dopadajúceho svetla do izby.

Vo všeobecnosti platí,  že pre 1 meter štvorcový priestoru by sme mali zabezpečiť 200 luménov. Počítate správne. Ak má vaša home office kancelária výmeru 6 m2, potrebujete ju vybaviť osvetlením 1200 luménov resp. luxov. Približne 800 luménov zabezpečí napríklad bežná 60 wattová žiarovka.

Biele svetlo do kancelárií i do home office

V kancelárskych priestoroch sa osvedčilo využívať biele osvetlenie miestností. Nové typy žiaroviek už vedia meniť jeho intenzitu a dokonca aj farbu. Takéto osvetlenie interiéru je vhodné využiť, ak nový home office kútik musí byť súčasťou inej miestnosti (napr. obývačky). Po skončení home office práce jednoducho prepnete kancelárske biele svetlo za domácke hrejivo žlté.

Poraďte sa s profesionálmi, aký typ žiaroviek je najvhodnejšie využiť pre osvetlenie interiéru a vašej home office kancelárie, aby ste počas pracovnej doby ostali čulí a plní života.

Náš tip: Stále sa vám zdá, že potrebujete kvalitnejší priestor na prácu z domu? Neváhajte využiť rady home stagerov. Profesionáli v oblasti tvorby domova (home stagingu) vám pomôžu aj v malom byte vytvoriť príjemný priestor na prácu z domu.

 

Zdieľať článok na: