S prastarým čínskym umením, feng shui, sa najčastejšie stretávame pri zariadení interiérov. A, kde inde s feng shui začať, ak nie práve v obývačke? Tá je výkladnou skriňou vášho života a nemalo by v nej nič brániť toku pozitívnej energie – Čchi. Predstavujeme vám súbor pravidiel, vďaka ktorým sa budete v obývačke zariadenej podľa feng shui cítiť výborne vy, aj vaši priatelia.
Kam umiestniť obývačku podľa feng shui?
Pred tým, ako sa pustíte do pravidiel feng shui pre zariadenie obývačky, určite najskôr jej polohu v byte. Obývačka je najdôležitejšia miestnosť. Mala by sa nachádzať v najväčšej izbe v byte, aby v nej bolo dostatok priestoru na pohostenie.
Pozor na malú obývačku vedľa obrovskej spálne. Pri takomto riešení vysielate návšteve signál, že nemáte záujem o spoločné stretnutia, a spánok je pre vás dôležitejší.
Hnedá stena v obývačke pre pokoj v duši
Obývačka podľa feng shui je útulná. Základom sú dobre zvolené farby, ktoré podľa feng shui ukľudnia našu rozhádzanú myseľ. Sú nimi typické zemité farby, ako hnedá, sivá či béžová.
Naopak, výrazné teplé odtiene, ako ohnivá červená či oranžová, mysli nedovolia vydýchnuť si. Studená škála farieb obývačku zase ochladí, čo môže ochladiť aj vzťahy v domácnosti. Dobrým základom pre zariadenie obývačky podľa feng shui sa môže stať napríklad hnedá stena v obývačke.
Výhodou prírodných farieb je aj ich ľahké kombinovanie s ďalšími tónmi. Môže sa vám to zísť, ak nie ste zrovna interiérový dizajnér. V našom článku „Ako kombinovať farby v interiéri“, sa dozviete, ako na to.
Nábytok do obývačky
Izba nemá byť preplnená zbytočnými kusmi nábytku. Podľa feng shui je dôležité aj umiestnenie nábytku v rámci obývačky.
Stred obývačky
Stredom obývačky býva najčastejšie konferenčný stolík. Je to akási novodobá verzia sedenia okolo ohňa. Ide o energetické centrum, ktoré by malo byť viditeľné z každej sedacej časti. Poviete si, že ideálnym riešením bude sedačka v tvare „U“? Tá však, svojím tvarom a veľkosťou, blokuje tok energie.
Po správnosti by sedenie malo tvoriť niekoľko menších častí rozmiestnených okolo stredu. Z menšej pohovky a kresielok či taburetiek vytvoríte kompozíciu smerujúcu do centra diania, ktorá nebude brániť toku energie – Čchi.
Dvere a okná v obývačke
Veľa dverí v obývačke a okná na viacerých stranách môžu tiež predstavovať problém. Dajte si pozor aj na to, aby jednotlivé sedacie časti nesmerovali chrbtom ku dverám, ani k oknu. Osoba sediaca chrbtom ku dverám či oknu môže mať pocit straty dominancie v komunikácií.
Ideálnym riešením je prisunúť sedačku ku stene. Výber ďalších menších kresielok či taburetiek tak jednoducho ustrážite.
Na čo si dať ešte pozor?
Vyhnite sa aj príliš tmavému nábytku, ktorý dokáže blokovať energiu najmä v malej miestnosti. Väčšiu obývačku môžete rozdeliť na viacero oddelených zón.
Zónu pre relax a zónu komunikácie oddelíte napríklad menšou knižnicou. Nevhodné je rozdelenie obývačky veľkou skriňou, ktorá by energiu zastavila. Ostré hrany akéhokoľvek nábytku do obývačky by nemali mieriť na pohovku či kreslá.
Zabijak energie v obývačke!
A, čo je najväčším narušiteľom toku energie? Prekvapivo, dominanta takmer každej slovenskej obývačky. Televízor! Nie je nič horšie, ako umiestniť ho priamo oproti sedačke. Príjemné diskusie s priateľmi a rodinou tak môžu razom skončiť pri pozeraní televízie.
Televízor môžete umiestniť do rohu miestnosti. Mal by byť len ďalšou súčasťou nábytku a nie centrom pozornosti. Elegantné riešenie do modernej obývačky zariadenej podľa feng shui môže byť aj projektor s plátnom, ktoré roztiahnete len v prípade potreby.
Čo s dekoráciami pre obývačku podľa feng shui?
Interiér bez dekorácií nemôžeme nazvať útulným domovom. Dbajte na starostlivý výber bytových doplnkov, ktoré umiestnite do obývačky zariadenej podľa feng shui. Existuje totiž množstvo spôsobov, akými si tok energie a pohodu v obývačke môžete pokaziť.
Čo vôbec robia v obývačke?
Prvou chybou podľa feng shui je neporiadok v obývačke, ktorý blokuje pozitívny tok energie. Snažte sa preto v obývačke pravidelne udržiavať poriadok.
Odložte špinavé hrnčeky do umývačky hneď, ako ste ich prestali používať. Pravidelne strihajte poškodené lístky rastlín, a odložte všetky dekorácie, ktoré v obývačke nepotrebujete.
Vyhnite sa ostrým predmetom
Ostré hrany nábytku do obývačky útočia ako zlé šípy negatívnej energie. Rovnaké pravidlo platí aj pre výber dekorácií. Aj napriek tomu, že je ostrá dekorácia malá, jej negatívny dopad na pohodu v interiéri je značný.
Dobré aj zlé zrkadlo
Negatívnu energiu dokáže odraziť zrkadlo, no s jeho umiestnením sa neponáhľajte. Najskôr sa presvedčte, či je zrkadlo v bezchybnom stave. Nesmie byť prasknuté ani obité.
Zrkadlo umiestnené priamo oproti dverám odrazí pozitívnu energiu, ktorá vojde do miestnosti. Dve zrkadlá oproti sebe zasa spôsobujú chaos.
Vhodné riešenie je, ak zrkadlo zavesíte alebo postavíte oproti negatívnemu šípu energie. Môže ním byť napríklad roh nešťastne umiestneného nábytku, ktorého hrany smerujú na sedačku. V takomto prípade vás zrkadlo ochráni.
Feng shui dekorácie na stene
Na stenách obývačky by sa mali objaviť rodinné fotografie, dekorácie na stenu, ktoré slúžia na váš osobný rozvoj či obrazy s obľúbenou tematikou. Obrázky, ktoré vo vás vyvolajú pozitívne emócie, kedykoľvek si ich prezriete. Vďaka nim bude tok pozitívnej energie v obývačke zariadenej podľa feng shui vždy prúdiť.
Zaujíma vás, ako zariadiť celý byt podľa feng shui? Ďalšie rady nájdete v našom článku Feng shui interiér – Keď home staging vyrieši zlé sny.