Ako kombinovať farby v interiéri? Na úplnom začiatku stojí známy Osvaldov farebný kruh. Táto schéma sa v súčasnosti využíva v interiérovom dizajne, home stagingu, ale aj v módnom priemysle či webdizajne.
Farby na kruhu sú logicky zoradené tak, ako farby na dúhe. Z tohto kruhu sa potom vyberajú konkrétne farby, podľa toho, akú náladu alebo atmosféru chcete v priestore dosiahnuť.
Slnko v každom kúte domu
Milujete sýte a jasné odtiene? Ohnivá červená, výrazná žltá, trávovo zelená či tyrkysová sú farby, ktoré nás dobíjajú pozitívnou energiou. Problém nastáva vtedy, keď sa spoločne objavia v jednom priestore.
Ak ste sa rozhodli mať farebný nábytok či farebné steny v obývačke, spálni alebo ktorejkoľvek inej izbe, zvoľte si jeden výrazný odtieň pre dominantný prvok v miestnosti. Môže to byť jedna stena, pohovka či kachličky v kuchyni. Vybranú farbu následne osviežte kontrastnými bytovými doplnkami.
Triadická schéma v interiéri
Najlepší farebný kontrast, aký môžete dosiahnuť k dominantnej farbe, sa dá vytvoriť triadickou schémou. Na Osvaldovom kruhu sú to farby, ktoré tvoria rovnobežný trojuholník. Takáto farebná kombinácia dokáže vytvoriť pozitívny priestor v každom interiéri.
Komplementárna schéma alias „dvojfarebný byt“
Rovnaké pravidlo platí aj pre komplementárnu schému farieb, ktorá kombinuje len dva protiľahlé odtiene na farebnom kruhu. Napríklad červenú a zelenú. Takéto zariadenie bytu je nenáročné a pri tom stále dostatočne veselé pre milovníkov pestrých farieb.
Aby v interiéri nebola nuda
Osvaldov kruh myslel aj na upokojujúcu schému. Nie každý holduje interiérovej pestrosti. Na tejto škále naopak majitelia nehnuteľností nevedia, ako oživiť obývačku či zvoliť správne doplnky do spálne tak, aby priestor nepôsobil pochmúrne a nudne.
V jednom farebnom tóne
Harmónia a pokoj sa dá do interiéru veľmi jednoducho vniesť pomocou monochromatickej schémy farieb. Kombinuje jednu základnú farbu s jej ďalšími dvoma odtieňmi.
Ako základnú farbu interiéru resp. konkrétnej miestnosti si môžete zvoliť napríklad bledo modrú a jemne ju doplniť o ďalšie, tmavšie odtiene modrej, napríklad na dekoráciách či textilných bytových doplnkoch.
Farby do bytu pre relax
Harmonický interiér s menším farebným kontrastom vytvoria aj analogické farby. Sú to tri susediace farby na kruhu, ktoré sa k sebe výborne hodia. Do miestnosti, ktorá má pôsobiť upokojujúcim dojmom, ako stvorené!
Aby ste dosiahli želaný efekt pri výbere analogických odtieňov, môžete sa pohybovať aj na teplej, aj na studenej škále farieb. Teplé farby do bytu v analogickej schéme sa hodia najmä pre kreatívne duše túžiace po domácom pokoji.
Základom interiéru je neutrál
Určite ste už zistili, že každej z uvedených schém niečo chýba. Nedá sa, totiž, vytvoriť útulný interiér len z tónov na Osvaldovom kruhu.
Nadbytok každej zo základných farieb a ich odtieňov pôsobí znepokojujúco. Predstavte si len čisto žlté steny s fialovým nábytkom a fialovými bytovými doplnkami. To nepôsobí dobre, však?
Preto existujú aj takzvané neutrálne farby. Na Osvaldovej schéme sa schválne nenachádzajú, pretože sa dajú skombinovať s akoukoľvek farbou z kruhu.
A, čo je hlavné, chaotický dojem z farebného priestoru dokážu príjemne utlmiť. Osvojte si preto užitočné pravidlo – neutrálna farba ako základ každého pekného interiéru.
Ak si zvolíte za dominantný tón bielu, čiernu, hnedú, sivú alebo béžovú, ľahšie sa vám budú kombinovať farebné bytové doplnky. Dokonalý interiér, v ktorom hravo vyčarujete atmosféru útulného domova, primárne využíva neutrálne farby. Ak ich ozvláštnite farebnými kombináciami, ktoré sme vyššie uviedli, nemôžete sa pomýliť.
V neposlednom rade dostaňte do svojho interiéru aj neutrálne prírodné prvky. Kamenné obklady, drevený nábytok či živé rastliny celý priestor krásne prepoja a vytvoria tak, skutočne, harmonický domov.
Tip na záver: Ak vám kombinovanie farieb v interiéri stále nič nehovorí, nebojte sa obrátiť na home stagerov z HomeBrand. Radi s vami prekonzultujú zariadenie vašej nehnuteľnosti, ale aj zrealizujú potrebné úpravy v podobe home stagingu.