Farby v interiéri – Čo k čomu ide?

Chcete sa vyhnúť farebnému chaosu? Zistite, aké farby sa k sebe hodia, a ktoré farby sa nemajú v láske. Do vášho interiéru tak môžete vniesť správny súzvuk farieb presne podľa vašich predstáv. Veľkým pomocníkom sú základné farebné kombinácie, ktoré vám radi priblížime.

 

Farby v interiéri - Čo k čomu ide? - HOME STAGING | HomeBrand
Osvaldov farebný kruh pomáha kombinovať farby v interiéri.

Ako kombinovať farby v interiéri? Na úplnom začiatku stojí známy Osvaldov farebný kruh. Táto schéma sa v súčasnosti využíva v interiérovom dizajne, home stagingu, ale aj v módnom priemysle či webdizajne.

Farby na kruhu sú logicky zoradené tak, ako farby na dúhe. Z tohto kruhu sa potom vyberajú konkrétne farby, podľa toho, akú náladu alebo atmosféru chcete v priestore dosiahnuť.

Slnko v každom kúte domu

Milujete sýte a jasné odtiene? Ohnivá červená, výrazná žltá, trávovo zelená či tyrkysová sú farby, ktoré nás dobíjajú pozitívnou energiou. Problém nastáva vtedy, keď sa spoločne objavia v jednom priestore.

Ak ste sa rozhodli mať farebný nábytok či farebné steny v obývačke, spálni alebo ktorejkoľvek inej izbe, zvoľte si jeden výrazný odtieň pre dominantný prvok v miestnosti. Môže to byť jedna stena, pohovka či kachličky v kuchyni. Vybranú farbu následne osviežte kontrastnými bytovými doplnkami.

Farby v interiéri - Čo k čomu ide? - HOME STAGING | HomeBrand
Triadická schéma farieb v interiéri – projekt Račianska.

Triadická schéma v interiéri

Najlepší farebný kontrast, aký môžete dosiahnuť k dominantnej farbe, sa dá vytvoriť triadickou schémou. Na Osvaldovom kruhu sú to farby, ktoré tvoria rovnobežný trojuholník. Takáto farebná kombinácia dokáže vytvoriť pozitívny priestor v každom interiéri.

Farby v interiéri - Čo k čomu ide? - HOME STAGING | HomeBrand
Komplementárna schéma farieb – projekt Bradáčova.

Komplementárna schéma alias „dvojfarebný byt“

Rovnaké pravidlo platí aj pre komplementárnu schému farieb, ktorá kombinuje len dva protiľahlé odtiene na farebnom kruhu. Napríklad červenú a zelenú. Takéto zariadenie bytu je nenáročné a pri tom stále dostatočne veselé pre milovníkov pestrých farieb.

Aby v interiéri nebola nuda

Osvaldov kruh myslel aj na upokojujúcu schému. Nie každý holduje interiérovej pestrosti. Na tejto škále naopak majitelia nehnuteľností nevedia, ako oživiť obývačku či zvoliť správne doplnky do spálne tak, aby priestor nepôsobil pochmúrne a nudne.

Farby v interiéri - Čo k čomu ide? - HOME STAGING | HomeBrand
Monochromatická schéma farieb – projekt Kadnárova.

V jednom farebnom tóne

Harmónia a pokoj sa dá do interiéru veľmi jednoducho vniesť pomocou monochromatickej schémy farieb. Kombinuje jednu základnú farbu s jej ďalšími dvoma odtieňmi.

Ako základnú farbu interiéru resp. konkrétnej miestnosti si môžete zvoliť napríklad bledo modrú a jemne ju doplniť o ďalšie, tmavšie odtiene modrej, napríklad na dekoráciách či textilných bytových doplnkoch.

Farby v interiéri - Čo k čomu ide? - HOME STAGING | HomeBrand
Analogická schéma farieb – projekt Muškátová.

Farby do bytu pre relax

Harmonický interiér s menším farebným kontrastom vytvoria aj analogické farby. Sú to tri susediace farby na kruhu, ktoré sa k sebe výborne hodia. Do miestnosti, ktorá má pôsobiť upokojujúcim dojmom, ako stvorené!

Aby ste dosiahli želaný efekt pri výbere analogických odtieňov, môžete sa pohybovať aj na teplej, aj na studenej škále farieb. Teplé farby do bytu v analogickej schéme sa hodia najmä pre kreatívne duše túžiace po domácom pokoji.

Základom interiéru je neutrál

Určite ste už zistili, že každej z uvedených schém niečo chýba. Nedá sa, totiž, vytvoriť útulný interiér len z tónov na Osvaldovom kruhu.

Nadbytok každej zo základných farieb a ich odtieňov pôsobí znepokojujúco. Predstavte si len čisto žlté steny s fialovým nábytkom a fialovými bytovými doplnkami. To nepôsobí dobre, však?

Preto existujú aj takzvané neutrálne farby. Na Osvaldovej schéme sa schválne nenachádzajú, pretože sa dajú skombinovať s akoukoľvek farbou z kruhu.

A, čo je hlavné, chaotický dojem z farebného priestoru dokážu príjemne utlmiť. Osvojte si preto užitočné pravidlo – neutrálna farba ako základ každého pekného interiéru.

Farby v interiéri - Čo k čomu ide? - HOME STAGING | HomeBrand

Ak si zvolíte za dominantný tón bielu, čiernu, hnedú, sivú alebo béžovú, ľahšie sa vám budú kombinovať farebné bytové doplnky. Dokonalý interiér, v ktorom hravo vyčarujete atmosféru útulného domova, primárne využíva neutrálne farby. Ak ich ozvláštnite farebnými kombináciami, ktoré sme vyššie uviedli, nemôžete sa pomýliť.

V neposlednom rade dostaňte do svojho interiéru aj neutrálne prírodné prvky. Kamenné obklady, drevený nábytok či živé rastliny celý priestor krásne prepoja a vytvoria tak, skutočne, harmonický domov.

Tip na záver: Ak vám kombinovanie farieb v interiéri stále nič nehovorí, nebojte sa obrátiť na home stagerov z HomeBrand. Radi s vami prekonzultujú zariadenie vašej nehnuteľnosti, ale aj zrealizujú potrebné úpravy v podobe home stagingu.

Zdieľať článok na: