Potenciál nehnuteľnosti, home stager,… – Poznáte slovník home stagingu?

Home staging, home stager, potenciál nehnuteľnosti. Tak komplikované slová, ktorým mnohí stále nerozumejú. Vo svete home stagingu a na realitnom trhu sú však tieto pojmy bežné. Preto je dobré sa s nimi aspoň trochu oboznámiť. Čo teda tieto čudné výrazy znamenajú?

Potenciál nehnuteľnosti, home stager,... – Poznáte slovník home stagingu? - HOME STAGING | HomeBrand

Home staging

Home staging je  príprava nehnuteľnosti na predaj. Presnejšie ide o estetickú prípravu nehnuteľnosti na predaj alebo prenájom s cieľom maximálne využiť jej potenciál.

Čo to znamená v praxi?

Profesionálny home staging je premyslená a kvalitná služba, ktorá má pre predajcu i prenajímateľa nehnuteľnosti, a tiež aj pre realitného makléra, mnoho výhod. Po jeho realizácii by sa mal zvýšiť počet záujemcov o nehnuteľnosť, predaj resp. prenájom by sa mal urýchliť, a eventuálne by sa mala zvýšiť aj jej trhová hodnota. V prípade realitných maklérov môžeme hovoriť aj o navýšení provízie z predaja.

Home stager

Typického home stagera by sme mohli klasifikovať ako umelca. Je to osoba, ktorá oplýva kreativitou, no nemali by jej chýbať ani vedomosti technickejšieho charakteru či poznatky a aktuality zo sveta realít. Dobrý home stager musí mať taktiež množstvo skúsenosti v odbore či kritické myslenie.

Medzi umelcov ho radíme aj preto, že i z mála dostupného „materiálu“ vie vykúzliť očarujúce dielo. Vidí potenciál tam, kde ho iní nevidia. Napríklad vie na home staging nehnuteľnosti využiť veci zo samotnej domácnosti, ktoré sa mnohým môžu zdať nevyužiteľné. Vie nájsť využitie starým knihám, roztopeným sviečkam, prázdnym nádobám od kávy, či starožitnému nábytku. Domácnosť preorganizuje tak, aby bola vzdušnejšia, priestrannejšia a pôsobila prirodzeným a útulným dojmom.

Potenciál nehnuteľnosti, home stager,... – Poznáte slovník home stagingu? - HOME STAGING | HomeBrand

Realizátor ideí

Home stager je realizátorom a hlavným iniciátorom vyššie opísaného home stagingu. Pre docielenie ideálneho dojmu z nehnuteľnosti dokáže vidieť každú menšiu, či väčšiu chybičku nehnuteľnosti. Pred tým, ako vám ju ukáže, už aj vie, ako ju opraviť.

Šikovný a skúsený home stager sa vie vynájsť v každej situácii, nezávisle od toho, o aký typ nehnuteľnosti ide, či v akom je nehnuteľnosť stave. Jeho hlavným pracovným nástrojom je mozog, ktorý chrlí kreatívne nápady na zlepšenie interiéru nehnuteľnosti na predaj či prenájom. Druhým hlavným nástrojom sú jeho ruky, ktoré kreatívne myšlienky dovedú do hmatateľnej i vizuálnej podoby.

Lukratívne povolanie v zahraničí

Pred tým, než zahraničný realitný maklér uvedie nehnuteľnosť na realitný trh, ju najskôr navštívi home stager. Jeho prínos je vskutku obrovský a realitní makléri si to aj dobre uvedomujú. Na pleciach home stagera stojí posúdenie nehnuteľnosti z hľadiska jej potenciálu a vykonanie takých úprav, aby sa dosiahol už vyššie spomenutý efekt. Na Slovensku sa tento trend ešte len začína prebúdzať, no naši realitní makléri postupne začínajú objavovať jeho potenciál. A čo je to ten potenciál?

Potenciál nehnuteľnosti

Úlohou home stagera je odhaliť potenciál nehnuteľnosti. Ako si ten záhadný potenciál vysvetľuje slovník z oblasti home stagingu?

Potenciál nehnuteľnosti znamená, že každá nehnuteľnosť, aj keď to na prvý pohľad nie je vždy vidieť, má svoje silné i slabé stránky. Tieto silné stránky musí home stager odhaliť a zapracovať do svojho výsledného diela. Silné stránky musí vyzdvihnúť a slabé naopak šikovne zamaskovať, aby sa potenciálni kupujúci zamerali len na to pekné a dobré.

Potenciál nehnuteľnosti, home stager,... – Poznáte slovník home stagingu? - HOME STAGING | HomeBrand

Ako odhaliť potenciál?

Stojí za tým veľa skúseností, no základné princípy, čo pri predaji nerobiť, zvládnete aj vy sami.

Ako príklad zlej praxe poslúžia vystavené osobné veci majiteľov nehnuteľnosti, ktoré by mali zmiznúť z dohľadu pri každej obhliadke. Od hygienických pomôcok, cez rodinné fotografie, šperky, či ďalšie veci, ktoré záujemcom evokujú VÁS. Z vášho osobitého štýlu a osobných vecí môže potenciálny kupujúci pri obhliadke nadobudnúť pocit, že nie je vítaný.

Práčka perie, v kuchyni sa varí, obrázky vašej rodiny sú povešané na každej stene. Toto všetko sú negatívne ruchy, ktoré odpútavajú jeho pozornosť a medzitým aj zabudne, prečo k vám vlastne prišiel. Svoju pozornosť sústredí totižto úplne inde, a to napríklad na fotografie vašej rozkošnej rodinky.

Negatívnych príkladov by sme našli dosť pre každú miestnosť. Zapamätajte si však, že po home stagingu by mala nehnuteľnosť pôsobiť viac neosobne, neobývane, novo. Musí vytvárať dojem, že všetko je tak povediac „nedotknuté“. Neznamená to ale, že nehnuteľnosť máte úplne vypratať! To vôbec nie.

V čom spočíva čaro home stagingu?

Home staging nachádza ten správny balans, aby vaša nehnuteľnosť (príp. nehnuteľnosť vášho klienta) nepôsobila ani príliš prázdno a smutne, no ani zapratane a stiesnene. Základné pravidlo hovorí, že nepotrebné veci odložíme z dohľadu a nahradíme ich takými, ktoré priestor zútulnia a prehrejú.

Nahradiť takto môžeme napríklad staré opotrebované kľučky, otlčené stoličky či vypálené žiarovky. Prezlečieme periny a posteľ zakryjeme pekným prehozom. Našuchoríme vankúše, pretrieme šmuhy na stenách, zavesíme vkusné obrazy, naaranžujeme čerstvé kvety a mnoho iného. Každá takáto maličkosť dokáže prispieť k lepšiemu dojmu z vašej nehnuteľnosti. Home staging naplno odhalí jej potenciál.

Veríme, že sme vás ešte viac nedoplietli a uviedli sme pojmy z oblasti home stagingu na pravú mieru. Ak máte záujem o poctivý home staging, oslovte nás. Všetko vybavenie, od nábytku až po drobné dekorácie, vám požičiame z nášho skladu doplnkov. V prípade, že vaša nehnuteľnosť potrebuje aj vymaľovať, opraviť drobné technické nedostatky, namontovať novú kuchynskú linku či, dokonca, kompletne zrekonštruovať, zariadime to za vás. Môžete sa spoľahnúť, že všetky práce budú dokončené včas a vo vopred stanovenom termíne a rozpočte.

Tak čo? Tešíte sa na veľké zmeny?:)

Zdieľať článok na: